Nie všetky druhy masáže sú pre každého – dobré rady pre správny výber
Je dôležité, aby masér vedel, aké chronické choroby ste prekonali, aké operácie máte za sebou, aké príznaky sa u vás objavujú. Podľa toho vyberie druh masáže a zameria sa na konkrétne akupresúrne body. Najviac ľudí sa sťažuje na boľavý chrbát. Sedavé zamestnanie, namáhavá jednotvárna práca, stuhnutá šija z duševného napätia, depresie, stresu – to všetko sa môže prejaviť pri nerovnováhe v ľudskom organizme a premieta sa do bolesti chrbta.
Chronická bolesť často neustúpi ani počas dovolenky a človek sa vráti domov rovnako unavený, ako na ňu šiel. Taký oddych nemá žiaden zmysel. Pomôcť môže klasická masáž. Zbaví telo nervozity, kŕčov či vyčerpania z práce, povzbudí unavený krvný obeh, pomôže vylúčiť nahromadené toxické látky a uvoľní napätie v stuhnutých svaloch. Dovolenka bude potom oveľa príjemnejšia. Po fyzicky aktívnej dovolenke alebo náročnom športovom výkone naopak musí masér zvoliť inú, utlmujúcu techniku. Tu je na mieste klasická relaxačná masáž. Zmierni únavu a bolesť svalov a pomôže urýchliť ich regeneráciu. Tí, ktorí uprednostňujú leňošenie a vylihovanie mali by svojmu telu z času na čas dopriať lymfodrenážnu masáž.
Nedostatok pohybu totiž spomaľuje cirkuláciu lymfy v tele, dochádza k hromadeniu toxínov a nadbytočných tekutín a to môže vyvolať rad závažných ochorení. Lymfatický cievny systém totiž nemá svoje ,,srdce“, nemá pumpu, ktorá by tekutinu – lymfu posúvala na miesta, kde sa spracúva a čistí. Kto sa málo pohybuje, tomu sa lymfa začne hromadiť v lymfatických uzlinách a môže začať šarapatiť. Lymfodrenážna masáž spriechodňuje povrchové lymfatické cievy a pomáha tak týmto problémom predchádzať.
Adrianna Bódis, masérka