Boľahlivý chrbát?

Home office vám môže zničiť chrbát. 4 tipy pre zdravší chrbát.

Bolesti chrbta môžu poriadne potrápiť a znepríjemniť váš deň, či dokonca niekoľko dní. Možno to niektorí veľmi dobre poznáte a bolesť chrbta vás odstavila z pracovnej činnosti alebo ste prácu vykonávali iba s veľkou námahou. V tom najhoršom prípade ste boli nútení ostať ležať v posteli.

Poradíme vám, čo robiť pri bežných bolestiach chrbta, bez vážnych zdravotných problémov, spôsobené skôr preťažením, svalovou stuhnutosťou.

Čo robiť v prípade bolesti chrbta?

  • Cvičenie

Bohužiaľ, bez cvičenia to niekedy nejde. Najlepšie je bolestiam chrbta predchádzať a neexistuje nič lepšie ako správne vykonávané cviky a posilnenie svalového korzetu a svalov, ktoré držia chrbticu pohromade.

  • Masáže

Masáže vám jednoznačne prinesú úľavu od bolesti chrbta. Masáže a cvičenie sú v tomto prípade dvaja najväčší pomocníci. Na bežné stuhnutia svalov a preťaženie je najlepšia klasická a športová masáž.

  • Termálne kúpele

Termálna voda má blahodarné účinky na celý pohybový aparát. Po vykúpaní v nej cíti človek okamžitú úľavu. Po blahodarnom kúpeli sa môžete vybrať na klasickú masáž. Ak máte chrbát stuhnutý ako skala, termálna voda vám svaly uvoľní do takej miery, aby sa vášmu masérovi nevylámali prsty.

  • Sauna

Pokiaľ nemáte zápal, aplikovať teplo je priam žiadané. Sauna je pri bežných bolestiach tiež účinným pomocníkom. Pre ľudí, ktorí zle znášajú teploty v klasickej saune, alebo tým, ktorým nevyhovuje vysoká vlhkosť štandardných parných sáun, odporúčame infrasaunu. V infrausaune sa využívajú infračervené lúče, ktoré vytvoria v kabíne ideálnu teplotu pre príjemný relax. Dosahujú sa tu nižšie teploty (35-55°C) a na prehriatie tela je potrebné v nej pretrvať približne 25-30 minút. Infrasauna prehreje až ku kostiam, lieči rôzne poranenia kože, bolesti, zlomeniny, úrazy, je účinná proti virózam a pod. Infračervené hĺbkové teplo je osvedčené aj pri liečbe reumy, artrózy, artritídy, znižuje problémy so srdcom a krvným tlakom. Po takomto saunovaní sa človek cíti ako znovuzrodený a dokonale oddýchnutý. Infrasauna dokáže uviesť telo i dušu do harmonického, rovnovážneho stavu.

Csilla Nagyová, manažérka masážneho centra