Bankovanie

Trošku z histórie

Bankovanie nie je len masáž, ako si väčšina myslí. Ak hovoríme o bankovaní, hovoríme o liečebnej metóde známej už v stredoveku. V minulosti malo bankovanie zväčša mokrú podobu, šlo o tzv. krvavé bankovanie, pri ktorom sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú „zlú“ krv. Taktiež sa využívalo aj púšťanie žilou a liečba pijavicami. Tieto procedúry sa uskutočňovali nielen pomocou sklených, ale aj bambusových bánk, ako aj bánk vyrobených z kravských rohov a tekvíc.

V súčasnosti môžu krvavé bankovanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach. Ostatní terapeuti používajú suché bankovanie, bankovú masáž alebo sa využíva aj bankovanie v kombinácii s klasickou masážou.

Banková masáž

Banková masáž je masáž, kedy posúvame sklenené banky na pokožke. Pred bankovaním vyhmatáme na chrbte bolestivé, chladné či horúce miesta, hrčky a zatvrdliny a podľa toho sa rozhodneme, kde banky umiestnime. Pred bankovaním prevedieme ešte krátku zahrievaciu masáž vhodným rastlinným olejom, vynikajúca je kombinácia s éterickými olejmi.

Bankovanie ako súčasť masáže

Kombinácia klasickej masáže a bankovania je výhodná nielen pre klienta, ale aj pre nás, masérov. Takto totiž efektívne využijeme čas a dosiahneme aj lepší výsledok.

Napríklad – masér priloží silikónové banky na oblasti, kde chce znížiť svalové napätie a zvýšiť prietok krvi, a zatiaľ ručne masíruje inú oblasť. Neskôr preloží banky na ďalšie miesta, a pokračuje v masáži na miestach, odkiaľ banky odobral.

Čo je dôležité dodržiavať

Nasledujúce dva dni po bankovaní je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky a odľahčuje obličky.

A k čomu je táto masáž dobrá? Blahodárne pôsobí:

  • pri niektorých bolestiach chrbta, šije, kĺbov, hlavy
  • na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány
  • na lymfatický a imunitný systém
  • na prekrvenie dolných aj horných končatín
  • bankovanie je veľmi úspešné aj v boji s celulitídou

Bankovať sa však nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne. Ak si nie ste istí, či je pre Vás banková masáž vhodná, poraďte sa predtým so svojim lekárom.

Mária Halászová, masérka